Тополя

Енергетичні тополя як альтернативне джерело енергії


Тополь

Пошук альтернативних видів палива питання номер один в сучасній енергетиці. Поновлювані джерела енергії допоможуть вирішити безліч проблем сучасного світу. Серед них глобальне потепління і вичерпуються запаси природних копалин видів палива: вугілля, нафти і газу. До таких джерел відносять паливо, вироблене з рослинної біомаси. Для видобутку такої біомаси в світі давно вже вирощують спеціальні енергетичні культури. Одним з представників таких рослин є тополя.

Що таке біомаса?

Біомаса — це органічні матеріали, які відновлюються в навколишньому середовищі і займає таке відновлення досить короткий період часу. Біомаса може проводитися з будь-якого рослини і його відходів. Використовують біомасу не тільки для виробництва палива, але і як корми для тварин, удобрення грунту, сировина для косметичної, медичної та целюлозно-паперової промисловості.

Щоб вирощувати рослини для біомаси, а також заготовляти і використовувати біомасу було вигідно енергетичні культури повинні відповідати ряду вимог:
— рослини повинні швидко рости
— бути не вибагливими до умов і догляду
— давати велику кількість якісної біомаси.
Як джерело біомаси використовують не тільки трав’яні рослини, але і деревину. Деревна біомаса являє собою лісоматеріали в необробленому вигляді, а також відходи лісозаготівельних або деревообробних підприємств. У більшості випадків деревну біомасу використовують для опалення приміщень, в якості недорогого сировини для котлів і печей. Рідше її пускають в переробку для видобутку рідких і газоподібних видів палива. Для того, щоб не допустити вирубки лісів з метою виробництва деревної біомаси вирощують спеціальні сорти дерева з коротким оборотом рубки. Такий крок дозволяє зберегти рівновагу між споживанням і відновленням деревної біомаси.
Одним з часто використовуваних для виробництва біомаси деревом є тополя.

Якими характеристиками володіє тополя?

Інтерес до тополі як до енергетичної культури став активно проявляти в останні 25 років. Пов’язано це з тим, що тополя володіє характеристиками, які забезпечують його придатність для переробки в біопаливо. З цією метою тополя давно вже вирощують в Німеччині і називають його символом майбутнього енергетики.

Тополя — характеристики як рослини

тополь на биомассу

Тополя — це дерево, яке відносять до загону вербових. Існує безліч різновидів цієї рослини, в світі їх налічують більше ста. Середня тривалість життя тополі становить, а висота дорослого дерева може досягати.
Тополя може виростати на будь-якому грунті, включаючи бідні і непродуктивні землі, не придатні для росту сільськогосподарських культур. Одним з основних вимог для успішного росту дерева є достатній рівень вологи в грунті. Тому тополя в природі часто зустрічається біля річок або на грунтах з неглибоким протіканням грунтових вод. Добре позначається на зростанні тополі зміст в грунті вапна. Для росту тополі необхідно багато світла.
Тополя стійкий до ураження шкідниками, добре переносить зимівлю.
У кліматичних умовах нашої країни тополя є деревом з найбільшою швидкістю росту. Продуктивним для збору деревної біомаси топольостается до двадцяти років. Біомасу можна збирати в середньому кожні 3-4 роки.
Для того, щоб тополя швидко ріс і давав хороший приріст біомаси необхідно дотримуватися кількох правил:
— правильно вибирати сорти тополі в відповідно до кліматичних умов, в яких дерево буде рости. Вирощуючи тополя на біомасу потрібно правильно оцінити біологічні особливості дерева і співвіднести їх з екологічними особливостями території для вирощування.
— необхідно правильно посадити рослини. Плантації тополі — це не просто ліс. Дерева там посаджені так, щоб зручніше було доглядати і заготовлювати деревину. Тополя потрібно висаджувати на достатній відстані один від одного, з огляду на при цьому, що чим рідше посаджені саджанці, тим крупніше виросте дерево, дотримуючись рядності, на місце вирубаних можна відразу висаджувати нові або дати дереву самостійно відновиться з пенька. Рубати дерево можна, коли воно досягає ширини стовбура на рівні грудей людини приблизно п’ятнадцять сантиметрів, відбувається це приблизно через 5-6 років від початку зростання. До висадки найбільш підходять саджанці розповімо в рік.
— забезпечити хороший догляд. Під доглядом мається на увазі періодичне розпушення грунту, а також обрізка сучків кожні кілька років.
Дотримуючись цих правил ви зможете використовувати тополя як бізнес, вирощуючи дерево для продажу.
Тополя є дуже корисним для навколишнього середовища. Він здатний очищати повітря завдяки активному поглинанню вуглекислого газу і виділення кисню в атмосферу, тополя також може очищати воду пропускаючи її через свої клітини, допомагає запобігти ерозії грунту. Вирощування тополі не тільки забезпечить достатню кількість якісної біомаси, а й допоможе відчутно поліпшити якість грунту, на якій він росте.

Характеристики деревини тополі

тополь

Деревина тополі володіє такими позитивними характеристиками:
— легкість. Вага виробів з деревини тополі зовсім не високий.
— м’якість, що істотно полегшує роботу з нею.
— міцність, деревина тополі не схильна до надмірного згинання і механічному зміни форми
— рівний окрас. Деревина тополі світла, має однорідний світлий відтінок.
Негативним якістю деревини можна назвати високий вміст в ній вологи. Доведеться витратити не мало часу і зусиль для її сушіння.

Застосування тополі

использование тополя

Завдяки характеристикам використання тополі можливо в багатьох сферах життєдіяльності людини.

Серед них:
— виробництво паперу та іншого целюлозно — паперової продукції завдяки високому вмісту целюлози в складі деревини
— хімічна промисловість. З тополі роблять відмінний шовк, целофан, поліетилен, а також спирт
— меблева промисловість і будівництво. Тополя є відмінним лад матеріалом. Меблі з тополі має невисокий вага, міцність і низьку ціну
Крім виробництва тополя активно використовують в якості палива.

Тополя як альтернативне джерело енергії

Такі характеристики якості тополі як: швидке зростання, висока продуктивність, відсутність потреби в добривах, відсутність відходів дозволяють активно використовувати його в якості палива і називати альтернативним джерелом енергії.
З деревини тополі і відходів деревообробки тополі виготовляють паливні пелети, брикети для спалювання в котлах, частина деревини спалюють в необробленому вигляді. Використання біомаси тополі в якості опалювального сировини можна істотно зекономити гроші і при цьому не завдати шкоди природі, при згорянні тополі в атмосферу не виділяються токсичні складові.