Коноплі

Для більшості людей слово «конопля» часто викликає посмішку, тому що пов’язують цю рослину в основному із застосуванням наркотиків. Однак мало кому відомо,  що всього лише близько 100 років тому рослина коноплі було стратегічним продуктом.

У Радянському Союзі конопля була однією з головних сільськогосподарських культур. Вона грала таку ж важливу роль в бюджеті країни, як зараз нафта і газ. Цей статус підтверджує фонтан «Дружба народів» на ВДНГ в Москві. У центрі фонтану, разом з пшеницею і суцвіттями соняшника, розташовані листя конопель.

Фрагмент фонтану «Дружба народів» на ВДНГ в Москві

Але в 1937 році, в США почали антиконопляну кампанію, яка надалі охопила весь світ: глави паперової та нафтопереробної промисловості бачили в коноплі серйозну загрозу своєму бізнесу, і влаштували їй «наркотичний» піар.

У 1961 році Радянський Союз приєднався до Конвенції ООН «Про наркотичні засоби», згідно з якою конопля була визнана небезпечним наркотиком. Посіви коноплі почали повсюдно знищувати, і уряди багатьох країн просто заборонили її культивувати.

В даний час культивування конопель відроджується. Зокрема, починаючи з 70-х років була виведена конопля з низьким вмістом тетрагідроканнабінолу
(ТГК) (ТГК — психотропна речовина.) Саме у нас в Україні (в Інституті луб’яних
культур, м. Глухів, Сумська область) були виведені сорти безнаркотичної коноплі,
які поширилася по всьому світу і допомогла зняти табу з рослини.

Безнаркотична конопля володіє багатьма корисними якостями. Вона невибаглива — для вирощування не потрібні пестициди і гербіциди. Корінь, стебло, суцвіття, плоди — не тільки не є небезпечними, але і корисні для людини. Навколо цієї культури виникла ціла галузь промисловості.

 

Отримані варіанти волокон

В даний час більше 200 підприємств в усьому світі вирощують, досліджують і переробляють коноплю. Попит на конопляні вироби сприяв збільшенню посівних площ в Європі, зростає кількість підприємств, що роблять різні товари з конопель. Лідери з виробництва конопляної продукції: Китай, Франція, Німеччина, Угорщина, Італія, країни Азії і Латинської Америки.

 

Застосування стебел конопель на енергетичні цілі є перспективним напрямком використання даної рослини, оскільки існує можливість задіяти на паливо, як все стебло, так і його частини — з урахуванням продуктів переробки.

Аналіз даних свідчить про переваги для використання конопляної сировини в якості енергетичного палива, оскільки основна його частина — це органічні речовини, які мінімально забруднюють навколишнє середовище в порівнянні з мінеральними і іншими видами палива.

За своїми теплотворними властивостями брикети та пелети з коноплі займають проміжне місце між кам’яним вугіллям і деревиною. Конопляне стебло має високу теплотворну здатність, яка дещо поступається кам’яному вугіллю, але перевищує аналогічні показники для м’яких порід дерев і торфу.

Після спалювання коноплі залишається попіл, який є цінним добривом. Він містить 24% CaO; 4,85% P2O5 і 6,3% К2О.

Крім того, на відміну від традиційних видів палива, конопля — швидко відновлювальна сировина. Конопля дає величезну кількість рослинної маси всього за три місяці вегетаційного періоду. За підрахунками фахівців при виготовленні, наприклад, паперу, 1 гектар конопель може замінити 4 гектари лісу!

Для її виробництва (вирощування, збір) і переробки на енергетичні цілі не потрібно використовувати спеціальну техніку і технології. Сучасні розробки вчених дозволяють вирішувати ці питання за допомогою машин загального призначення і без допоміжних технологічних операцій, що значно спрощує процес вирощування і переробки сировини.

Напрямки бізнесу

Даний напрямок ведення бізнесу може бути цікавим для поглибленої переробки відходів коноплепереробних підприємств або як самостійний бізнес. Український ринок паливних брикетів знаходиться в стадії активного формування. До того ж, спостерігаються спроби з боку держави сприяти розвитку сегменту споживачів даної продукції, тому виробництво паливних брикет з конопель в північно-східному регіоні України вже зараз є актуальним і, в свою чергу, буде стимулювати розширення мережі споживачів. Особливо привабливим виглядає створення ділянок по виготовленню паливних брикет на базі коноплепереробних підприємств. У цьому випадку собівартість продукції буде мінімальної, а першочерговий ринок збуту брикетів — опалення житла працівників підприємства і жителів навколишніх населених пунктів.

Відповідне обладнання для виготовлення паливних брикетів на українському ринку присутнє. В залежності від характеристик воно орієнтовано на широкий спектр споживачів: від фізичних осіб та малих господарств до підприємств-виробників енергії. Устаткування для спалювання біомаси є складними системами з великою кількістю компонентів. Їх проектування проводять з урахуванням особливостей конкретного підприємства. Помилки, допущені на будь-якому з етапів проектування та будівництва, можуть привести до різних проблем і істотних фінансових втрат.

Сьогодні ми звернули більшу увагу на виробництво паливної продукції з стебел конопель. Виробництво паливних гранул дозволить вирішити проблему утилізації костри та інших відходів суміжних виробничих процесів, з одночасним підвищенням економічної ефективності переробки трести луб’яних культур за рахунок реалізації додаткової продукції. Поряд з цим виробництво поновлюваного палива з технічної коноплі дозволяє підвищувати енергонезалежність країни і відроджувати галузі коноплярства. Не можна також забувати і про екологічний аспект — збереження природних насаджень (лісів) завдяки застосуванню на енергетичні цілі не дерев, а стебел конопель.

Сучасні технології здатні перетворити в біопаливо будь-який рослинний матеріал. Американці експериментують над рослинами, які здатні виростати на непридатних для ведення сільськогосподарських робіт землях, забруднених грунтах, які не потребують великої кількості води і добрив, причому екологічні та економічні витрати вирощування повинні бути менше, ніж прибутковість використання даних рослин в якості біопалива.
На території нашої країни на даний момент цим питанням предметно ніхто не займається, хоча є певний досвід використання костри, або відходів від виробництва насіння або волокна в якості енергетичної сировини.

Універсальність одночасного використання різних частин конопель в якості сировини для величезної кількості виробництв робить рослину за показниками рентабельності і диверсифікації виробництва недосяжною з боку будь-яких енергетичних сільськогосподарських культур або інших рослин.